close
تبلیغات در اینترنت

«بسم الله» در فرهنگ عامیانه

درباره سایت

بر آنیم تا محیطی علمی در عین حال شاد و با وقار برای شما عزیزان فراهم آوریم و در راستای رفع نیاز های شما می کوشیم ما را از انتقادات و پیشنهادات و همینظور نظرات خود راجع به پست های وبلاگ و مطالب انجمن محروم نفرمایید
جستجو

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
مشکلات مهندسی مدیریت اجرایی 3 637 shahin98
بلاتکلیفی رشته مهندسی مدیریت اجرایی 1 266 balaghy
تغيير نام رشته مهندسي مديريت اجرايي به مهندسي اجرايي 18 698 balaghy
دانلود کتاب مقاومت مصالح جانسون ، ویرایش چهارم ترجمه بهرام پوستی 3 3173 wolf
سرعت دقيق نور در قرآن 4 489 hosseinkh
English chat 49 1182 fateme
عاقبت شوخی با استاد... 19 673 norouzi
ارزش زندگی... 0 174 norouzi
اینم از سایپا که انقد تبلیغش رو میکنن..... 0 229 norouzi
حکایت یک سفارش محبت آمیز... 0 225 norouzi
9عمل زشتی که هر روز می بینیم! 0 302 norouzi
تفاوت ویندوز ۳۲ بیتی با ۶۴ بیتی در چیست ؟ 0 261 norouzi
باتری گوشی شما در کمتر از یک ثانیه شارژ می شود 0 266 norouzi
صندلی داغه حقیقت پرست 23 651 haghighatparast
اللهم عجل لولیك الفرج 11 379 mazloomi
اینقدر بدم میاد از اینکه .... 382 3849 mazloomi
اینقدر خوشم میاد که .... 137 2665 mazloomi
یاد اون روزها بخیر 20 514 mazloomi
قوانین و انتخاب نفرات 5 252 haghighatparast
صندلی داغ.................. 18 464 Moosavi
مثلث خطر!!! 7 282 Moosavi
جزییات مهندسی مدیریت اجرایی 0 212 Moosavi
سلام پراید ! 35 739 mazloomi
وصیت نامه... 1 187 darvishzade
آخرين پستم در سايت 5 291 mazloomi
سه درس از یک دیوانه... 0 202 norouzi
طنز تلخ!!! 0 167 darvishzade
مرد تاجری چهار زن داشت 20 552 Moosavi
گلواژه های ماندگار 0 169 darvishzade
این متن را حتما بخونید 0 215 norouzi
نویسنده : خانم هوشمندیان
دسته : مباحث مذهبی ,


قرآن کریم با ورود به هر جامعه ای تأثیرات شگرفی را در آن جامعه از خود بر جای گذاشته است. این کتاب آسمانی، بسیاری از آداب و رسوم آن جامعه را به صورت بنیادی تغییر داده و برخی از سنت ها را تعدیل کرده است. یکی از اقوامی که تأثیر زیادی از قرآن کریم گرفته و رنگ و بوی قرآن را در تمامی امور زندگی خود حضور داده است ملّت ایران است. مردم ایران پس از پذیرش اسلام سعی کردند همه امور زندگی خود را با معارف قرآنی تطبیق داده و هر چه بیشتر خود را به قرآن و خدای قرآن نزدیکتر سازند.

تأثیر قرآن بر فرهنگ ایران را می توان در زمینه های متفاوتی بررسی کرد. این تأثیر بر فرهنگ عامیانه و زندگی روزمره مردم فراوان دیده می شود. در ایین ها و سنت ها، معاشرت ها و داد و ستدها و بالاخره همه آداب زندگی ایرانیان می توان حضور قرآن را احساس کرد.

امّا آنچه این نوشتار عهده دار بیان آن است، بررسی حضور و ظهور جمله شریفه «بسم اللّه» در فرهنگ عامیانه ایران است. در میان همه مردم جهان با هر گرایش و ایینی مرسوم است که؛ هر کار مهم و با ارزشی را با نام بزرگی از بزرگان دینی و ملّی یا نام مقدسی آغاز می کنند و بدین وسیله این کار را با فرد مورد علاقه خود پیوند می دهند. با ظهور اسلام و تبیین معارف قرآن ، مسلمانان سعی می کردند برای پایداری برنامه ها و کارها و برکت داشتن آن، کارهایشان را با نام ذات فناناپذیر و پایدار آغاز کنند.

آموزه آغاز کارها با «بسم الله الرحمن الرحیم» در عمق جان ایرانیان نفوذ کرده و آن را در ادبیات خود به وفور استفاده می کنند. این استفاده به صورت های گوناگونی بروز و نمیان شده است.

مردم ایران در اشعار عامیانه،مَثَل ها، کنایه ها، تلمیحات، اشارات و دیگر گونه های کلامی پارسی از «بسم اللّه» بهره جسته اند. در این نوشته بر آنیم تا بخشی از این گنجینه اسلامی ایرانی را به تماشا بگذاریم.پیش از آن نکاتی چند درباره بسم الله را فرا دید قرار می دهیم.

* * *

بسم الله الرحمن الرحیم، نخستین جمله کتاب آفرینش و آغازین جمله کتاب های آسمانی و قرآن کریم و یکمین ایه تمام سوره ها و تاج آنهاست.

بسم الله الرحمن الرحیم، آغازگر همه کارها و مایه برکت آنهاست.

بسم الله الرحمن الرحیم، کلید طاعات و اسم اعظم الهی و از بزرگترین نام های خداوند است.

بسم الله الرحمن الرحیم،نماد مهر الهی و باعث طهارت از گناهان است.

بسم الله الرحمن الرحیم،موجب اجابت دعا و شفای دردهاست.

بسم الله الرحمن الرحیم،موجب حرز و امان و فرار شیطان است.

بسم الله الرحمن الرحیم،باعث سنگینی میزان در قیامت و نمایندگی خدای رحمان است.

بسم الله الرحمن الرحیم،با حروف نوزده گانه اش نگاهدارنده انسان در مقابل فرشتگان نوزده گانه عذاب است.

بسم الله الرحمن الرحیم،شریف ترین ایه قرآن کریم است.

بسم الله الرحمن الرحیم،برطرف کننده اندوه ها و شادی آفرین است.

بسم الله الرحمن الرحیم،ندای یاری خواهی بنده از حضرت پروردگار است.

اینک به مواردی از کاربرد «بسم الله» در محاورات و گفتگوی مردم ایران اشاره می کنیم. لازم به ذکر است که بسم الله به تمامی جمله «بسم الله الرحمن الرحیم» گفته می شود؛ ولی غالباً در فرهنگ عامیانه شکل تخفیف یافته آن یعنی «بسم الله» استفاده می شود.

بسم اللّه،جمله ای است که فارسی زبانان در موارد زیر فراوان به کار می برند :

1. هنگام شروع کاری، با توجه به لزوم آغازگری همه امور با نام خدا، معمولاً مسلمانان در آغاز هر کاری بسم الله می گویند.

2. در نقاط تاریک یا ترسناک، برای پرهیز از خطرات ناشناخته و احتمالی و دفع بلاها و بدیها گفته می شود.

3. هنگام شنیدن صدای ترسناک یا امری خوف آور.

4. در شگفتی از مشاهده چیزی یا شنیدن مطلبی، گاه این نوع از بسم الله افاده انکار و ناباوری می کند مانند:

«بسم الله بحق چیزهای نشنیده».

5. به هنگام دعوت مخاطب به چیزی مانند: دعوت به سفره غذا، داخل شدن به خانه و ... .

بسم اللّه،بسم اللّه

هر گاه بخواهند حالت ترس همراه با احتیاط شدید را بیان دارند، این عبارت را به کار می برند، به عنوان نمونه«ترمز ماشینم بریده بود تا اینجا با بسم الله بسم الله آمدم». گاه برای احتراز و دور داشت از امری ناخوشایند گفته می شود. مانند:«ببین عمله حیاط خلوت از جنس ما هستند یا بسم الله بسم الله از جنس ما بهتران است.»

هنوز اول فتح است و وقت بسم الله

در جایی که کسی همراهان را به ادامه کار یا شرح ما وقع فرا می خواند و شنونده را به صبر سفارش می کند مورد استفاده می باشد:«عجله نکن هنوز اول فتح است و وقت بسم الله» به معنای اینکه هنوز اول کار است.

جنّ و بسم الله

این تعبیر کنایه از دو چیز متضاد و دور شونده از هم است که با پیدایی یکی، دیگری نا پیدا می شود. مانند:«به محض اینکه وجود آب لازم می شود از آب خبری نیست عین جن و بسم الله» و هر گاه در محاورات استفاده می شود به معنای متضادّ یکدیگر بودن و یکدیگر را دفع کردن است.

ریشه این تعبیر بر اساس رویاتی است که دستور می دهد برای دور شدن شیاطین باید از ذکر بسم الله الرحمن الرحیم کمک گرفت. در تفسیر ایه 46 سوره اسراء از فرار شیاطین هنگام شنیدن بسم الله الرحمن الرحیم سخن رفته است. امام صادق (ع) در روایتی می فرماید:«وقتی کسی می خواهد نماز بگزارد شیطان به فکر فریب او می افتد. هنگامی که بسم الله الرحمن الرحیم می گوید، شیطان فرار می کند».

به علت ناشناختگی و ترس انسان از جن به خصوص در جاهای تاریک و مکان های ترسناک نیز، به تأسی از رویات، بسم الله گفته می شود.

بسمل

بسمل، به حیوانی گفته می شود که آن را ذبح کرده و سر بریده باشند و وجه تسمیه اش آن است که در وقت ذبح کردن بنا به دستور شرع باید بسم الله الرحمن الرحیم گفته می شود.

بسمل کردن به معنای ذبح کردن و بسمل شدن به معنای ذبح شدن است.

تعبیر«نیم بسمل» زمانی بکار می رود که حیوان ذبح کامل نشده و نصفه جان شده است و در حال جان دادن به خود می پیچد. عطّار نیشابوری در استفاده از این عبار ت می گوید:

زیـن غـمم در خون و در گل مـانـده ای هـمچـو مـرغ نیـم بـسمـل مـانـده ای

از بای بسم الله تا سین و الناس

این مثل که مترادف با«از بای بسم الله تا تای تمّت» است از ابتدا تا انتهاست.ریشه این مثل چنین است که قرآن کریم با بای «بسم الله الرحمن الرحیم» در سوره حمد آغاز و با «سین»ِ کلمه «الناس» پیان می پذیرد. شاعر در این باره می گوید:

اول و آخـر قـرآن ز چـه آمـد با و سین یـعنی انـدر دو جهان رهـبر ما قرآن بس

بسم الله اگر حریف مایی

عبارتی است درحریف طلبیدن و به اصطلاح«هل من مبارز» گویی به معنای اینکه اگر خود را ردیف و همرزم من می دانی آماده باش.

از بِ بسم الله

از آنجا که بسم الله با حرف «ب » آغاز می شود. هرگاه بخواهند ابتدای کار یا چیزی را بیان دارند این عبارت را به کار می برند و معمولاً کنایه از اول ماجرا است.

بسم الله زدن

به معنای اینکه با عبارت بسم الله کسی را به جایی یا انجام کاری دعوت کردن است.مانند:«در راه یکی از آشنیان قدیمی را دیدم. بسم الله زدم که برای نهاربیاید».

رگ بسمل کسی خاریدن

این تعبیر گرفته شده از عبارت بسم الله گفتن در حیوانات است که با ذکر بسم اللّه سر حیوان را می برند و جان او را می گیرند. در اینجا رگ بسمل کسی خاریدن به معنای در معرض خطر و مرگ قرار گرفتن است و معمولاً درباره کسی استفاده می شود که تن به فنا و نابودی دهد. هر گاه بخواهند بگویند اجل کسی رسیده و سر به تن کسی زیادی کرده؛ با این عبارت بیان می کنند.

اول دشت است،بسم الله الرحمن الرحیم

پولِ اولین فروشی که به دست دکاندار می رسد را دشت گویند و برای خوش یمن و با برکت بودن آن اهمیت ویژه ای قائلند. این عبارت از اصطلاحات دکانداران است که در موقع باز کردن دکان یا اولین معامله روزانه این جمله را می گویند.

بِ بسم الله

در روایتی از امام علی (ع) آمده است که تمام اسرار خداوند در کتاب های آسمانی او گرد آمده است.و همه آنچه در کتاب های آسمانی است در قرآن جمع شده است و تمامی قرآن در سوره حمد خلاصه شده و آنچه در سوره حمد است در بسم الله الرحمن الرحیم آن تجلّی یافته است و تمام آنچه در بسم الله است در بای آن خلاصه شده است.

از این رو بای بسم الله دارای ارزشی افزوده بر دیگر حروف و یات قرآنی است و از جهت دیگر مقدمیت این حرف در آغاز سوره ها و ابتدای قرآن کریم بر این ارزش، افزوده است.تعبیر بِ بسم الله کنایه از بی نظیر بودن و از همه سر بودن است. هرگاه بخواهند برجستگی کسی یا چیزی را بیان کنند می گویند:«فلانی یا فلان چیز مانند بِ بسم الله است»

چهل بسم الله

برای حفظ و امان از بلاها و بدیها، تعویذ هایی را نوشته و همراه خود نگه می دارند. یکی از تعویذهای مشهور که خود به دو گونه ساخته می شود و بر گردن اطفال آویزان می کردند، تعویذ چل بسم الله است. نوع اول: بر روی قطعه ای از مس یا برنج چهل بار بسم الله و یات قرآن و رموزی را می نوشتند و برای دفع چشم زخم بر گردن اطفال می آویختند.

نوع دوم: چل بسم الله عبارت است از چهل ورقه کوچک مسی یا برنجی و در مواردی ازطلا که هر یک عبارت بسم الله الرحمن الرحیم بر روی آن حک شده است را بر گردن اطفال می بندند. در گذشته رسم بود که اولین پسر خانواده که به دنیا می آمد به عنوان رو نما چل بسم الله به او هدیه می دادند.


پنج شنبه 14 / 2 / 1391
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار مطالب
کل مطالب : 195
کل نظرات : 103

آمار بازدید
بازديد امروز : 25 نفر
بارديد ديروز : 44 نفر
ورودی گوگل امروز : 0 نفر
ورودی گوگل ديروز : 0 نفر
بازديد هفته : 69 نفر
بازديد ماه : 1,547 نفر
بازديد سال : 7,102 نفر
بازديد کلي : 747,738 نفر

وضیعت آنلاین
افراد آنلاین : 1 نفر
نظرسنجی
ضمینه فعالیت سایت را تعیین کنید (می توانید چند گزینه بزنید)
امكانات سایت