close
تبلیغات در اینترنت

روش های عجیب تولید برق

درباره سایت

بر آنیم تا محیطی علمی در عین حال شاد و با وقار برای شما عزیزان فراهم آوریم و در راستای رفع نیاز های شما می کوشیم ما را از انتقادات و پیشنهادات و همینظور نظرات خود راجع به پست های وبلاگ و مطالب انجمن محروم نفرمایید
جستجو

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
مشکلات مهندسی مدیریت اجرایی 3 637 shahin98
بلاتکلیفی رشته مهندسی مدیریت اجرایی 1 266 balaghy
تغيير نام رشته مهندسي مديريت اجرايي به مهندسي اجرايي 18 698 balaghy
دانلود کتاب مقاومت مصالح جانسون ، ویرایش چهارم ترجمه بهرام پوستی 3 3173 wolf
سرعت دقيق نور در قرآن 4 489 hosseinkh
English chat 49 1182 fateme
عاقبت شوخی با استاد... 19 673 norouzi
ارزش زندگی... 0 174 norouzi
اینم از سایپا که انقد تبلیغش رو میکنن..... 0 229 norouzi
حکایت یک سفارش محبت آمیز... 0 225 norouzi
9عمل زشتی که هر روز می بینیم! 0 302 norouzi
تفاوت ویندوز ۳۲ بیتی با ۶۴ بیتی در چیست ؟ 0 261 norouzi
باتری گوشی شما در کمتر از یک ثانیه شارژ می شود 0 266 norouzi
صندلی داغه حقیقت پرست 23 651 haghighatparast
اللهم عجل لولیك الفرج 11 379 mazloomi
اینقدر بدم میاد از اینکه .... 382 3849 mazloomi
اینقدر خوشم میاد که .... 137 2665 mazloomi
یاد اون روزها بخیر 20 514 mazloomi
قوانین و انتخاب نفرات 5 252 haghighatparast
صندلی داغ.................. 18 464 Moosavi
مثلث خطر!!! 7 282 Moosavi
جزییات مهندسی مدیریت اجرایی 0 212 Moosavi
سلام پراید ! 35 739 mazloomi
وصیت نامه... 1 187 darvishzade
آخرين پستم در سايت 5 291 mazloomi
سه درس از یک دیوانه... 0 202 norouzi
طنز تلخ!!! 0 167 darvishzade
مرد تاجری چهار زن داشت 20 552 Moosavi
گلواژه های ماندگار 0 169 darvishzade
این متن را حتما بخونید 0 215 norouzi
نویسنده : آقای موسوی
دسته : اخبار , علمی ,


باکتری ها برق تولید می کنند

محققان دانشگاه آرهوس در تحقیقات خود نشان دادند که باکتری هایی که زیر رسوبات اعماق دریاها زندگی می کنند الکترون هایی را آزاد می کنند که این جریان الکتریسیته برای تامین انرژی واکنش هایی که این باکتریها با باکتریهای تولیدکننده اکسیژن برقرار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از میکروارگانیسم ها نیز همانند حیوانات با سوزاندن غذای خود با اکسیژن، انرژی به دست می آورند.

باکتری هایی که در لایه های عمیق تر رسوبات زندگی می کنند غذای خود را به دیگر ترکیبات آلی و به سولفات هیدروژن تبدیل می کنند.الکترونهایی که در مدت این واکنش آزاد می شوند در مسیر رسوبات حرکت می کنند و به سفر خود تا رسیدن به سطوح ادامه می دهند و در آنجا سایر باکتریها برای تولید اکسیژن مورد نیاز سایر ارگانیسم ها از این جریان الکتریسیته استفاده می کنند. در این انتقال برق میان میکروارگانیسم ها، الکترونها می توانند حتی از یک سانتیمتر و یا ۲۰ هزار برابر ابعاد یک باکتری هم فراتر رود.نتایج این کشف می تواند به بهبود تکنیکهای تولید برق توسط میکروارگانیسم ها و ایجاد سوخت های طبیعی کمک کند.

فضولات طیور

دست اندرکاران انرژی در ایالت نوادا می گویند با استفاده از روش پاک و سازگار با محیط زیست، قصد دارند فضولات مرغ ها در این ایالت را برای روشن کردن خانه ها و اداره ها به کار برند. محققان شرکت انرژی پاک (Green energy) می خواهند با تبدیل فضله پرندگان به متان و تولید گاز پاک به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر الکتریسیته تولید کنند.

محققان شرکت انرژی پاک برای حل این مشکل پیشنهاد کردند از متان استخراج شده و تفاله باقیمانده به عنوان کود استفاده شود. قرار است اولین نیروگاه که از این سوخت استفاده می کند در ژوئن ۲۰۱۰ در کارولینای جنوبی شروع به کار کند. این نیروگاه شبیه به بسیاری از نمونه های مشابه در اروپاست و با ۱۳ مرغداری بزرگ به منظور تهیه سوخت آلی قرارداد بسته است. این نیروگاه، برق تولیدی را به صنایع همگانی، کارخانه ها و شرکت تعاونی های روستایی خواهد فروخت.محققان شرکت انرژی پاک اولین گروهی نیستند که تلاش کرده اند از فضولات طیور به عنوان منبع انرژی تجدیدپذیر استفاده کنند.Fibro watt دیگر شرکتی است واقع در پنسیلوانیا که ۳ سایت در ایالت مینه سوتا دارد. عمدتا در کارولینای شمالی و دیگر مناطق آن با استفاده از متان استخراج شده از زباله های دفن شده الکتریسیته تولید می شود.

دی اکسید کربن منتشر شده ناشی از سوختن متان در فضا معادل مقداری است که از سوختن زغال منتشر می شود. سوختن زغال سنگ باعث تولید و اضافه شدن دی اکسید کربن جدید به اتمسفر می شود. در حالی که دی اکسید کربن ناشی از سوختن متان همانی است که به صورت طبیعی و در اثر فساد فضولات حیوانی به جو اضافه می شود.

حرکات بدن

گروهی از محققان دانشگاه پرینستون با کمک فناوری نانو موفق به تولید برق از حرکات طبیعی بدن شدند.

فیلم های لاستیکی تولیدکننده توان که توسط مهندسان دانشگاه پرینستون ساخته شده ، می توانند حرکات طبیعی بدن مانند تنفس و پیاده روی را برای توان دادن به تنظیم کننده های قلب، گوشی های موبایل و سایر افزاره های برقی به خدمت گیرند.

این ماده، که از نانوروبان های سرامیکی جاسازی شده در داخل ورقه لاستیکی سیلکونه تشکیل شده است، هنگام خم شدن الکتریسیته تولید می کند و کارآیی زیادی در تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی دارد.

کفش های ساخته شده از این ماده روزی خواهند توانست انرژی پیاده روی و دویدن را برای تغذیه افزاره های الکتریکی قابل حمل جمع آوری کنند. این ورقه ها با قرار گرفتن بر روی شش ها خواهند توانست حرکات تنفسی را به منبع تغذیه تنظیم کننده قلب تبدیل کنند و نیاز به جراحی برای تعویض باطری های تغذیه آنها را برطرف کنند.

گروه پرینستون اولین تیمی است که با موفقیت سیلیکونه و نانوروبان های تیتانات زیرکونات سرب (PZT) را ترکیب کرده است. PZT یک سرامیک پیزوالکتریک است به این معنا که با قرار گرفتن تحت فشار مکانیکی می تواند ولتاژ الکتریکی تولید کند. در بین تمام مواد پیزوالکتریک، PZT کارآترین می باشد و قادر است که ۸۰ درصد انرژی مکانیکی اعمال شده را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

فرایند ساخت این پژوهشگران با تولید نانوروبان های PZT شروع می شود. آنها در یک فرایند جداگانه این روبان ها را در داخل ورقه های شفافی از پلاستیک سیلکونه جاسازی کرده و چیزی به نامتراشه های پیزو پلاستیکدرست کردند. سیلیکونه که در کاشت های زیبایی و افزاره های پزشکی استفاده می شود یک ماده زیست سازگار است.

نیروی باد

شاید به طور بالقوه بتوان نیاز جامعه جهانی به انرژی را به وسیله تبدیل انرژی باد به الکتریسیته با استفاده از توربین های بادی جبران کرد. با وجود این که دریا از منابع انرژی باد فراوانی برخوردار است، اما توربین های بادی به دلیل نوسانات طبیعی در جهت و قدرت باد قادر به تولید برق مداوم و پایدار نیستند.

با توجه به تحقیقات انجام شده در دانشگاه Deloware و Stony Brook می توان برق خروجی از این منابع بادی دریایی را با انتخاب محل های درست که از الگوهای آب و هوایی مناسب بهره می برند و اتصال ژنراتورهای بادی به خطوط انتقال و تقسیم انرژی برق را پایدارتر و مداوم تر از قبل کرد.

اگر بتوانیم الکتریسیته تولید شده توسط باد را پایدارتر کنیم، سهم بادها در برآوردن نیازهای بشر به برق بیشتر می شود و منابع تولید برق بیشتری برای انسان به وجود می آید.

بررسی ها حاکی از آن است که هنگام طراحی سیستم های انتقال قدرت براساس منابع تجدیدپذیر مانند باد باید فاکتورهای مهم هواشناسی که شامل جریان های غالبا سیستم های پرفشار و کم فشار است در مقیاس قابل توجهی در نظر گرفته شود.

ستاره دریایی

گروهی از دانشمندان سوئدی با کشف یک پروتئین فلورسانت در ستاره دریایی موفق شدند از این جاندار ساکن اقیانوس ها انرژی الکتریکی تجدیدپذیر به دست آورند.ستاره های دریایی همواره در گروه جانورانی قرار داشتند که بیشترین ترس و وحشت را در میان انسان ها ایجاد می کنند. اکنون گروهی از محققان دانشگاه گوتبورگ و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد به کشف جدیدی دست یافته اند که می تواند این جانداران به یک منبع مهم انرژی تجدیدپذیر تبدیل کند.این دانشمندان موفق شدند امکان تولید انرژی برق از یک پروتئین فلورسانت سبز رنگ (GFP) حاضر در این ارگانیسم دریایی را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.

دانشمندان سوئدی یک پانل از جنس دی اکسید سیلیکون با دو الکترود آلومینیومی ایجاد کردند. این دو الکترود از طریق چند قطره از این پروتئین فلورسانت که مستقیم از بدن ستاره دریایی استخراج شده بود تفکیک شدند و هر یک از الکترودها به یک سیم متصل شد. سپس این پانل در معرض نور ماوراء بنفش گذاشته شد و راندمان جذب فوتونها از سوی پروتئین مورد آزمایش قرار گرفت.

نتایج این آزمایش نشان داد که پروتئین فلورسانت ستاره دریایی شروع به انتشار الکترون و در نتیجه تولید برق کرد.به گفته این محققان در آینده و با تکامل این پانل ها ستاره دریایی می تواند به یک منبع عالی برای توسعه سیستم های تولید انرژی پاک تبدیل شود.

تولید برق ارزان از ریل های قطار

صحبت از قطارهای فوق مدرن همواره از هیجان خاصی برخوردار است. نسل جدید قطارهای سرعتی جهان که لوکوموتیوهای آنان نیز ساختار فوق آیرودینامیکی دارند نشان دهنده آن است که در سراسر جهان به طراحی قطارهای مجهز به فناوری های پیشرفته توجه زیادی می شود.

تقریبا هر کسی که در نزدیکی ریل های راه آهن زندگی می کند به شما خواهد گفت که قطارهای تندرو که اتفاقا شمار آنها به سرعت در حال افزایش است در حین حرکت روی ریل جریان قابل توجهی از باد تولید می کنند.

شاید برای بسیاری از افراد این جریان هوا چیزی چندان عجیب و هیجان انگیزی نباشد اما برای طراحان صنعتی نظیرکوان جینگ و الساندرو لئونتی نباید از کنار کوچک ترین تحولاتی که می توان از آنها برای تولید انرژی استفاده کرد بی تفاوت عبور کرد. آنها برای این که ایده شان را به واقعیت تبدیل کنند به فکر نصب دستگاهی روی ریل قطار افتاده اند که همزمان با عبور قطار از روی ریل، جریان هوای تولید شده توربین موجود در این مجموعه را به گردش درآورده و در نتیجه الکتریسیته تولید کند.

این دستگاه که تحت عنوان T box شناخته می شود قابلیت نصب روی ریل راه آهن و خطوط ریلی مترو را نیز دارد و جدای از این دو مکان از پیش در نظر گرفته شده می توان از آن در سایر نقاطی که همواره منابع مستعد تولید انرژی به هدر می روند استفاده کرد.


 

منبع : تبیان


جمعه 15 / 2 / 1391
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار مطالب
کل مطالب : 195
کل نظرات : 103

آمار بازدید
بازديد امروز : 37 نفر
بارديد ديروز : 44 نفر
ورودی گوگل امروز : 0 نفر
ورودی گوگل ديروز : 0 نفر
بازديد هفته : 81 نفر
بازديد ماه : 1,559 نفر
بازديد سال : 7,114 نفر
بازديد کلي : 747,750 نفر

وضیعت آنلاین
افراد آنلاین : 1 نفر
نظرسنجی
ضمینه فعالیت سایت را تعیین کنید (می توانید چند گزینه بزنید)
امكانات سایت